Agata Mayer
o fotografii

  • HARMONIA TRADYCJI I NOWOCZESNOŚCI

    Zapach kadzidła romansujący z jaśminowo-korzennym zapachem kwitnących drzew osmantusa zaostrzył powietrze. W pobliskim stawie dwa łabędzie rozpościerają skrzydła, a białe czaple siedzą na betonowych brzegach „Kaczej Rzeki”. Wąskie uliczki z latarniami schowane w cieniu wschodnich wzgórz wyspiarskiej stolicy Japonii poruszają wyobraźnię, przywodząc na myśl starożytne czasy cesarzy, kurtyzan i samurajów…Czytaj więcej »

  • POLSKI MANCHESTER LAT 90

    „Łódź powinna stać się metropolią mediów wschodu”– powiedział jeden z czołowych współczesnych poetów, pisarzy i publicystów języka niemieckiego Hans Magnus Enzensberger, kiedy przyjechał tu na krótko w 1986 r. Powinna, ale tak się nie stało. 3 lata później upadł rynek wschodni i wtedy Łódź oberwała najmocniej. A przecież od kontaktów z Rosją zaczęła się jej kariera. Pod koniec XIX wieku Łódź była prawdziwą ziemią obiecaną. Egzotyką dla polskich elit, do której zjeżdżali… Czytaj więcej »

  • KONTEMPLUJĄC GRUZIŃSKĄ DUSZĘ

    Największym projektem są dla niej gruzińskie wsie. Fotografując je, opowiada osobistą historię o niezwykłych mieszkańcach, ich szczęściu i smutkach, tradycjach i rytuałach, pracy i życiu codziennym…o bogatej i pięknej kulturze zagrożonej zniknięciem. Podróżując do wielu regionów dotkniętych trudami i biedą, Natela Grigalashvili od lat dokumentuje odizolowane społeczności i mniejszości etniczne – ostatnich gruzińskich nomadów żyjących na społecznie i geograficznie odległych peryferiach kraju…Czytaj więcej »

  • BOOK OF MY MOTHER

    Gdy ma trochę wolnego czasu, wsiada do autobusu i jedzie w znanym jej kierunku. Do rodzinnej wioski wraca dla ludzi z jej dziecięcych wspomnień i matki, z którą łączy ją niełatwa więź. Próbując rozbić mur obojętności i wieloletnich pretensji, Natela rozpoczęła niezwykle piękny cykl "Book of My Mother" o swojej matce. Fotografowała ją tak długo, aż zrozumiała, że… Czytaj więcej »

  • PIĘKNO BETONOWEJ PROSTOTY

    Wielkoskalowe betonowe bryły, pełne surowych, stereometrycznych form, reprezentują piękno japońskiej prostoty. Choć beton nie jest częścią japońskiej tradycji budowlanej, to i tak idealnie wpisuje się w jej architektoniczną oszczędność, tworząc poetycki efekt „haiku”. Futurystyczne konstrukcje, jakby żywcem wyjęte z odległej galaktyki…Czytaj więcej »

  • KU POJEDNANIU GATUNKÓW

    Mało kto opowiada historie tak zbudowane na obrazach, które podążają za rozwojem wydarzeń, jak Steve McCurry. Był świadkiem wojny iracko-irańskiej, pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, konfliktów w Bejrucie, Kambodży i na Filipinach. Autor portretu niezwykle magnetyzującej afgańskiej dziewczyny z okładki National Geographic. Członek prestiżowego Magnum Photos… Czytaj więcej »

  • POWAKACYJNE POCZTÓWKI

    Wykrojone niczym skalpelem, mocne zbliżenia nieregularnych fasad budynków na tle wakacyjnych kurortów i parków rozrywki, uchwycone w ciepłych kolorach złotego karmelu i palonej kawy Belmonte, stanowią kwintesencję hiszpańskiego postmodernizmu. Zatłoczone plaże, rozstawione parasole, leżaki i ręczniki wyglądające jak małe kropki na piasku, budują napięcie między abstrakcyjną geometrią fotografii a realizmem… Czytaj więcej »

  • OD NIEDOCENIONYCH FOTEK PO FOTOGRAFIE WARTE MILIONY

    Światowe trendy pokazują, że najbogatsi ludzie lubią lokować swoje pieniądze już nie tylko w luksusowych rezydencjach, samochodach, ekskluzywnych alkoholach czy oryginalnej biżuterii, ale coraz częściej również w zdjęciach wykonanych przez cenionych fotografów… Czytaj więcej »

  • ARCHITEKTURA ZAGĘSZCZENIA

    Współczesny Hongkong uchodzi za miasto przyszłości, w którym futurystyczna architektura miesza się z nieskończoną powtarzalnością masywnych, ciasnych i uniformizowanych kompleksów mieszkalnych z lat 60-tych. Kilkudziesięciopiętrowe blokowiska zaprojektowane w duchu Le Corbusiera, z niekończącym się labiryntem klaustrofobicznych mieszkań i rzędami identycznych okien, są… Czytaj więcej »